Prezenty dla Twojego dziecka za 0 zł

Cała szafa zabawek, a maluch i tak bawi się starym misiem? Nie wydawaj majątku, najlepsze prezenty, które możesz dać dziecku, nie kosztują ani grosza!

1.Dzień bez „Nie teraz”

Na co dzień mało kto zajmuje się malcem tak, jak on by chciał,

bo trzeba zrobić pranie, ugotować, dokończyć raport, odebrać pilny

telefon… Chcesz dać malcowi coś wyjątkowego?

Weź wolny dzień, wyłącz telefon i odłóż na kiedy indziej wszystkie ważne sprawy.

Skup się tylko na malcu, słuchaj, co do ciebie mówi, patrz na niego, baw się z nim w to, na co ma ochotę (nawet jeśli będzie to po prostu wchodzenie pod górkę, schodzenie z niej i wchodzenie z powrotem – i tak w kółko 150 razy). Bądź z nim całą sobą. Bez pośpiechu, poganiania, zerkania ukradkiem w telewizor czy gazetę, przerywania w połowie, żeby wysłać SMS-a. Dziecko będzie zachwycone takim dniem, niezależnie od tego, czy ma sześć miesięcy, czy sześć lat.

2. Wyjątkowa przytulanka

Wyjątkowa, bo nie ze sklepu, ale zrobiona przez ciebie specjalnie dla twojego dziecka.

Nie trzeba mieć złotych rąk ani nawet maszyny do szycia.

Wystarczy igła, nitka oraz to, co znajdziesz w szafie, np. duże, kolorowe guziki, taśma z frędzlami. Najprostszą przytulankę można zrobić z jaśka. Doszyj mu (mocno!) oczy, uszy, uśmiech, grzywkę, łapki, ogon. Możesz też wyciąć z materiału (np. z polaru – ma tę zaletę, że nie trzeba go obrębiać) jakiś kształt (tylko podwójnie), np. kwiatka czy rybki, ozdobić, zszyć ręcznie i wypchać watą albo drobno pociętą gąbką.

3. Skarpetkowe pacynki

Wystarczy doszyć do skarpetek oczy z guzików, ale można też dorobić im fryzurki z pęku włóczki, uszy lub rogi z kolorowego filcu itd. Naciąga się je na rękę (kciuk ląduje w miejscu pięty). Brzmi mało atrakcyjnie? Zrób choć jedną taką pacynkę (np. z ładnej, pasiastej skarpetki), pokłap jej paszczą, pokiwaj głową na „tak” i na „nie”, użycz jej swojego głosu, a zobaczysz, że dziecko (nawet jeśli nie skończyło jeszcze roku) będzie śmiać się od ucha do ucha.

4. Zabawa w przebieranki

Masz w szafie całe mnóstwo rzeczy, które mogą się przydać: chustki, szale, krawaty, nakrycia głowy, obrusy, podkolanówki w paski, duże T-shirty (dla dziecka będą szatami do kolan albo nawet ziemi). Mile widziane są wszelkie błyskotki (ciuszki z cekinami, koralikami itd., sylwestrowe peruki, bransoletki, korale). Możecie przebrać się za piratów, hinduskie księżniczki (sari da się upiąć z firanki za pomocą żabek do prania), Beduinów i zrobić przedstawienie albo urządzić pokaz mody. Najważniejsze, by robić to wspólnie!

5. Bardzo specjalna książeczka

Można ją zrobić z albumu na zdjęcia, spiętych lub związanych kartek z bloku albo nawet ze zwykłego zeszytu czy związanych wstążką „koszulek” na dokumenty, do których włożysz kartki z rysunkami albo kolażami. Najważniejsze jest to, żeby książeczka dotyczyła dziecka i tego, co ono lubi. Starszemu niemowlakowi możesz wkleić w nią np. zdjęcia i wizerunki (wycięte z kolorowych gazetek, wydrukowane z internetu) osób, postaci, zwierząt czy przedmiotów, które zna i lubi (np. fotki malca i najbliższych + Teletubisie + piesek + traktor).

Dla starszego smyka warto wymyślić jakąś prościutką historię, której będzie bohaterem. Można też zrobić komiks: wycięta ze zdjęć buzia twojego smyka  + wizerunki jego ulubionych bohaterów  + krótki tekst w „dymku”. To nie musi być nic wymyślnego! Najważniejsze, że dziecko przeżywa przygodę z Cliffordem czy świnką Pepą.

6. Dzień według dziecka

Dzieci ciągle coś muszą: wstać o określonej godzinie, zjeść na śniadanie to, a nie tamto, ubrać te, a nie inne spodnie, patrzeć na kwiatki, a nie na śmieciarkę. A może by tak dać im w prezencie dzień bez „musisz” i „lepiej będzie, jak zrobisz to i tamto”? Malec ma ochotę chodzić do obiadu w piżamie? Proszę bardzo! Chce ubrać koszulkę w paski do spódniczki w kratkę, wyjść z domu w masce Spidermana? Czemu nie? Zamiast słoni woli oglądać w zoo… stojak dla rowerów? Załatwione! Oczywiście nie wszystkie dziecięce pragnienia można zrealizować. Dzień z marzeń zakończony bólem brzucha, bo lodów było za dużo, nie będzie należał do udanych. Pamiętajmy, aby uświadomić dziecku, że taki Dzień to świeto, a nie codzienność.

7. Domowe SPA

Szlafroczek, maseczka z grubszej warstwy kremu dla dzieci, turban

z ręcznika plus hit: malowanie paznokci! Czy jest dziewczynka,

która się temu oprze? Zadbaj o specjalną salonową atmosferę:

włącz spokojną muzykę, zapal kominek zapachowy

i zwracaj się do córeczki bardzo uprzejmie:

„Czy ma pani ochotę na masaż głowy?”

„Jaki lakier pani sobie życzy? Jasno- czy ciemnoróżowy?”.

8.  Wspaniała kolorowanka

Oczywiście z bohaterami ulubionych bajek albo z tym, co malca fascynuje (np. dinozaurami). Wydrukuj je, skorzystaj z dziurkacza, dorób tekturową okładkę, zwiąż wstążką. Gotowe!