Pokaz Pierwszej Pomocy

Boisz się, że wpadłabyś w panikę, gdyby ktoś na ulicy zasłabł? Nie wiesz, ile razy uciskać serce, a ile razy robić sztuczny oddech? Ale to wcale nie znaczy, że twoje dziecko też nie będzie wiedziało co robić. Przeciwnie, może świetnie dać sobie radę.

Gry i zabawy mają uwrażliwić i wykształcić u maluchów pewne odruchy i nawyki. Im młodsze dzieci, tym bardziej są chętne do tego typu zajęć. Dorośli mają więcej lęków. Zaczynamy się zastanawiać, ile razy powinniśmy ucisnąć, a ile razy zastosować sztuczny oddech. Ten proces myślowy wytrąca z podejmowania działania. Boimy się, że zaszkodzimy. Poza tym, jeśli nigdy nie przećwiczyliśmy na fantomie, obawiamy się, że pomoc będzie nieskuteczna.

Właśnie! A dzieci nie mają takich lęków. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć je prostego schematu ratowania życia.

Dlatego Pan Michał Walkiewicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim z młodzieżą z Grupy Medycznej Stowarzyszenie „Żarek” w dniu 16.04.2018r. zorganizował pokaz pierwszej pomocy. Młodzież zademonstrowała kolejne etapy takiej akcji: resuscytacja, pozycja bezpieczna, numery alarmowy. Dzieci z grup: Słoneczka, Motylki, Pszczółki i Zajączki aktywnie uczestniczyły w zajęciach ćwicząc na fantomach.

Spotkanie z grupą ratowników z pewnością utrwali w dzieciach prosty schemat działań ratujących życie. Dzieci były bardzo zadowolone z wielką ekscytacją opowiadały rodzicom czego nauczyły się w przedszkolu. Nasze spotkanie z ratownikami było możliwe dzięki uprzejmości rodzica z grupy Słoneczka kpt. Andrzeja Podolaka. Bardzo dziękujemy.

Anna Bronis

link do zdjęć: