BIEDRONKI POZNAJĄ ŻYCIE PSZCZÓŁ

Jesień. Ptaki już odleciały, zwierzęta gromadzą zapasy, niektóre szykują się do snu zimowego. A co jesienią dzieje się w ulu? Aby tego się dowiedzieć dzieci z grupy VI „Biedronki” zaprosiły na spotkanie dyrektora placówki – Pana Stanisława Nowickiego – prywatnie pasjonata pszczelarstwa w ramach realizowanej tematyki „Jesień w ulu”.

Dyrektor do spotkania przygotował się znakomicie. Zaprezentował dzieciom różne rodzaje uli i gatunki pszczół. Pokazał ramki, które służą do składania jaj i wychowu młodych. Barwnie opowiadał o pszczołach - robotnicach, które zbierają nektar i pyłek, co robi królowa i jaką rolę w ulu pełni truteń.

Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy między innymi tego, że do zimy pszczoły przygotowują się już od wiosny. Gromadzą zebrany wcześniej nektar, który następnie przerabiają na miód. Magazynują pierzgę, niezbędną na przedwiośniu do karmienia larw. Tak naprawdę życie w ulu wrze przez cały rok.

Na zakończenie dzieci otrzymały słoik pysznego miodu z pasieki Pana Dyrektora.

Pierzga, to pyłek kwiatowy przyniesiony do ula, złożony i „ubity” przez nielotne pszczoły w komórkach plastrów. W trakcie tego składania pyłek jest rozdrabniany, zwilżany śliną pszczoły (następuje tu wzbogacanie go enzymami wytwarzanymi tylko przez te owady) i miodem. W tak zgromadzonym pyłku w warunkach ulowych przebiega proces fermentacji mlekowej. Konserwuje go kwas mlekowy, a dodatkowo pszczoły na zimę zalewają komórki z pierzgą miodem, dzięki czemu nie ulega ona zepsuciu.

Dziękujemy za ciekawe spotkanie i pyszny słoik miodu!

Iwona Mierzejewska