Jesienne eksperymenty w grupie „Koziołków”

Październik jest jednym z najpiękniejszych jesiennych miesięcy. Otaczająca przyroda zachwyca swoimi barwami każdego dnia. Jesienna aura – jej barwy, zjawiska atmosferyczne – mgła, deszcz, wiatr dostarczyły dzieciom nowych przeżyć związanych z odkrywaniem ich właściwości. Dzieci z grupy „Koziołki” miały okazję poprzez realizację tematu kompleksowego „Jesienne eksperymenty” poznać tajemnice tych zjawisk, a także mogły poeksperymentować prowadząc własne doświadczenia i zabawy badawcze.

W dniach 16 – 24 października sala Koziołków zamieniła się w pracownię badawczą. Regały z dnia na dzień zapełniały się „skarbami Ziemi”: bryłki soli, węgla, rozmaite kamienie, grudki ziemi, liście, konary drzew, mech. Dzieci z zainteresowaniem dotykały, porównywały i zadawały pytania uruchamiając tym samym aktywność poznawczą, która wynika z wrodzonej potrzeby wysiłku umysłowego dziecka. Przedszkolaki każdego dnia, z tego niesamowitego tygodnia, podejmując zabawę badawczą stawały przed określonym problemem. Prowokowane były do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn  i skutków.

Największą frajdę „Koziołkom” sprawił eksperyment, którego celem była hodowla kryształów. Nad tym zadaniem wychowawczyni Pani Edyta Aleszko czuwała kilka dni. Dzieci najpierw zbierały potrzebne produkty, następnie przygotowały roztwór nasycony soli i każdego dnia obserwowały, jak na nitkach pod wpływem parowania wody tworzyły się kryształki. Równie ciekawym eksperymentem, który pod okiem Pani Joanny Brożek przeprowadziły przedszkolaki, była reakcja wybuchowa „lawy wulkanicznej”. Tu dzieci układając do snu „stary wulkan”, uczyły się dostrzegać regularność: „Dzień - noc”. Z masy solnej układały rytm stałego następstwa dnia i nocy. Następnie doprowadzając do łączenia kolorowej masy solnej, uformowały stożek wulkaniczny. Kulminacyjnym punktem tych zajęć była reakcja wybuchowa, do której samodzielnie doprowadziły, poprzez poznanie właściwości sodki oczyszczonej i octu.

Cykl zajęć „Jesienne eksperymenty”, które przybliżyły dzieciom bogactwo zjawisk zachodzących obok nas w życiu codziennym, był dla nich wielkim emocjonującym przeżyciem.

Joanna Brożek