Sprzątanie Świata

„Ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty…”  (E. Mistewicz)

Już od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieciom zagrożenia i prowadzić działania edukacyjne w kierunku ochrony środowiska. Środowiska życia człowieka i wszystkich innych istot na Ziemi.

Jedną z ważnych akcji edukacyjnych jest udział przedszkolaków w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”, która odbyła się 19 września 2014 roku.

Rankiem  Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Czaplinku ubrane w kamizelki odblaskowe, wyposażone w rękawice jednorazowe i worki pod opieką swoich wychowawczyń wyruszyły z Przedszkola z mocnym postanowieniem uczynienia dobra dla naszej Planety.

Jak promienie słońca poszczególne grupy rozeszły się we wszystkich kierunkach wykonać zadania: „Misie”, „Koziołki” „Smerfy”, „Motylki” i pozostałe. Nawet najmłodsze dzieci – z grup „ Pszczółki” i „Biedronki” dzielnie przeczesywały teren ogrodu przedszkolnego w poszukiwaniu papierków. Starsze wyruszyły w teren – sprzątały otoczenie Przedszkola, parki - nad Jeziorem Drawsko i  Czaplino, boisko Zespołu Szkół, place zabaw.

Żaden papier, puszka ani butelka nie uszły uwadze bystrych oczu bacznie rozglądających się przedszkolaków. Każda grupa zebrała sporo śmieci. Dzieci były dumne z dobrze wykonanego zadania.

To była ważna i potrzebna akcja. Bezpośrednie doświadczanie i możliwość obserwowania efektów swoich działań daje możliwość wyciągania wniosków. Prowadzi do kreowania pożądanych postaw u dzieci. To bardzo ważny element naszej pracy wychowawczej.

Iwona Mierzejewska