Światowy Dzień Zwierząt

Corocznie 4 października obchodzony jest w Polsce  - Światowy Dzień Zwierząt.  Pamiętając o tym ,  w październiku , i w listopadzie dzieci ze starszych grup  naszego przedszkola cyklicznie odwiedzały  zwierzęta w Przytulisku w Pławnie.

Przedszkolaki  z niecierpliwością czekały na wyznaczoną datę  wyprawy  i solidnie się  do niej  przygotowywały. W odwiedziny nie należy jechać z pustymi rękoma.   W wyznaczonym miejscu  gromadziły karmę dla psów  i kotów;  nie zabrakło tam  również ciepłych koców, garnków  no i oczywiście ulubionych zabawek dla czworonogów. Właścicielka Przytuliska oprowadzała  dzieci po lesie, opowiadając o drzewach, grzybach i innych roślinach. Z dziećmi cały czas spacerowały towarzyskie dwa psy i uroczy kotek, który ciągle domagał się pieszczot.  Potem dzieci odwiedzały psy w kojcach, słuchały o ich okrutnym  losie, który zgotował im człowiek. A przecież pies to „najlepszy przyjaciel człowieka”.  Wycieczka do schroniska miała  na celu uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt  i wzbudzić w nich sprzeciw  przeciw złemu  traktowaniu ich.  Niektóre przedszkolaki nawet upatrzyły sobie kotki z charakterystycznymi plamkami  i obiecały, że  wrócą po nie z rodzicami. Te zwierzęta ciągle mają nadzieję na ciepły dom  i odrobinę miłości.

Dzieci miały również okazję  zobaczyć  w zagrodzie  dwa dziki i obserwować pasące się na łące  konie.  Każda  wycieczka  kończyła się  ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.  Przejazd sponsorowała Rada Rodziców. Dzieci radosne i pełne wrażeń  wracały  do przedszkola.

Anna Bronis

Teresa Młodzik