WSPÓŁPRACA PRZEDSZKOLA Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W CZAPLINKU

Książka towarzyszy dziecku już od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić jej bogatego i wszechstronnego oddziaływania na jego rozwój w niemalże wszystkich jego aspektach. Już najmłodsze dzieci z zaciekawieniem oglądają ilustrację, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Z tą myślą, by pogłębiać zainteresowania czytelnicze nasze Przedszkole nawiązało współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Czaplinku. Wycieczki do Biblioteki odbywają się wg wcześniej opracowanego harmonogramu i tematyki dla poszczególnych grup wiekowych. Dla dzieci z najmłodszych grup wizyta w Bibliotece była pierwszym spotkaniem z tak dużym zbiorem książek. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem literatury dziecięcej, regulaminem oraz zwiedziły poszczególne pomieszczenia placówki. Od pani bibliotekarki dowiedziały się, co należy zrobić by stać się czytelnikiem Biblioteki oraz jak  należy się w niej zachować.  Dla dzieci starszych ciekawym tematem były zajęcia pt. ,,Wiem jak powstaje książka”. Dzieci poznały etapy powstawania książki oraz zawody związane z jej powstaniem. Starszaki wysłuchały  opowiadań czytanych przez panią bibliotekarkę pt. ,,Bałagan w bibliotece” i ,,Awantura z alfabetem” K. Polaka. Dzieci wzięły udział w cyklu lekcji bibliotecznych pt. ,,Co wiem o lesie?’’. Po wysłuchaniu ,,Bajki z leśnej polanki” W. A. Kastrjuczina przedszkolaki zwiedziły wystawę pt. ,,Las i jego mieszkańcy”. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziło spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa w Czaplinku oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Autorzy najciekawszych prac nagrodzeni zostali książkami.                                                                                                                                                                                                ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła" - pisała Wisława Szymborska. Nawyk czytania, który niesie z sobą same korzyści, kształtuje się  w dzieciństwie. Czytając dziecku jesteśmy w stanie sprawić, że zachowa ten dobry nawyk na całe życie.

Renata Rylik

link do zdjęć: